Strona używa cookies (ciasteczek) w celu zbierania danych statystycznych. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    [Zamknij]
:: Grupy Parafialne


RENOWACJA AD2020

OŁTARZ BOCZNY MATKI BOSKIEJ Z DZIECIĄTKIEM


OPIS: ok. 1770 r. wym. 500x340x70 cm nr rej. 51B/87


Ołtarz drewniany, architektoniczny, zbudowany jest z wysokiego cokołu z dostawioną mensą i jednokondygnacyjnej nastawy. Cokół po obu stronach mensy ozdobiony jest płycinami obramionymi złotym, ornamentalnym wałkiem, wypełnionymi imitacją marmoryzacji. Na nim stoi niewysoka predella. Po bokach na wysuniętych filarach, ozdobionych złoconymi konsolami, ustawiono figury uskrzydlonych aniołów.

Nastawa ujęta w dwie złocone kolumny, ustawione parą pilastrów. Wewnątrz ozdobiona jest niszą o bogatych, łukowato powyginanych, złoconych ramach. W niszy umieszczono obraz z przedstawieniem Matki Boskiej. Kolumny i pilastry o kapitelach korynckich podtrzymują bogato profilowany gzyms. Na nim spoczywają uskrzydlone putta. Zwieńczenie wykończone jest bogatym, fantazyjnie powyginanym, złoconym ornamentem. W jego świetle zawieszono uskrzydlonego aniołka i srebrne chmurki.

Całość wieńczy przedstawienie serca gorejącego w glorii promienistej.


Obraz Matki Bożej

1 poł XVIIw. wym.90x63 cm nr rej.54B/91

Obraz w typie Matka Boska Hodegetria przedstawia siedzącą Maryję ujętą wpół postaci. Na jej kolanach siedzi dzieciątko. W lewej opuszczonej ręce trzyma księgę, prawą błogosławi. Na obraz założono srebmo-złotą koszulkę.

Obraz Matki Bożej z nałożoną srebrno-złotą koszulką (sukienką), zdjęcie z lewej.

Obraz Matki Bożej bez nałożonej srebrno-złotej koszulki (sukienki), zdjęcie  z prawej.


Obraz Nawiedzenie św. Elżbiety

pocz. XIX w. wym. 200x90 cm nr rej.54B/91

Św. Elżbieta po prawej i Maryja po lewej. Obie ubrane są w długie udrapowane szaty: Maria ma białą suknię i błękitny płaszcz. Lewą dłoń opiera na brzuchu, prawą podaje towarzyszce. Elżbieta w błękitnej sukni, zielonej tunice i czerwonej chuście, prawą ręką obejmuje brzemienną Marię.

Kamień umieszczony w mensie ołtarza, informujący o roku pochodzenia, pieczęcią stwierdzającą autentyczność umieszczonych w kamieniu relikwii.


TECHNIKA WYKONANIA

Ołtarz wykonany został z drewna. Do elementów konstrukcyjnych użyto drewna iglastego, elementy snycowane zaś wykonano z drewna lipowego. Do łączeń zastosowano drewniane kołki, pióra, klej glutynowy, w późniejszych czasach gwoździe. Całość pokryto warstwą zaprawy klejowo-kredowej. Ołtarz kilkakrotnie pokryty został warstwą malarską, ostatnia to biała, olejna malatura i imitacja marmoryzacji w płycinach. Elementy snycerskie zostały wyzłocone w technice pulmentowej płatkami złota i srebra, z rozróżnieniem na mat i poler. W latach późniejszych złoto pokryto szlagmetalem.

Rzeźby wykonane zostały w drewnie lipowym. Pokryte zaprawą klejowo-kredową. Wyzłocone zostały w technice pulmentowej. Polichromię wykonano w technice olejnej.

Obraz Matka Boska namalowany został na podłożu drewnianym, na który naklejono płótno i pokryto gruntem klejowo-kredowym. Namalowany został w technice olejnej.

Obraz Nawiedzenie świętej Elżbiety namalowany został na płótnie lnianym, naciągniętym na drewniane krosna, pokrytym gruntem klejowo-kredowym. Użyto farb olejnych i werniksu damarowego.