Strona używa cookies (ciasteczek) w celu zbierania danych statystycznych. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    [Zamknij]
:: Kancelaria

Wymagane dokumenty:


I ZASTĘPCA

KOMENDANTA WOJEWÓDZKIEGO POLICJI

Radom, dnia 15.11.2023 r. z siedzibą w Radomiu

LIST OTWARTY POLICJI DO MIESZKAŃCÓW MAZOWSZA

W trzecią niedzielę listopada każdego roku obchodzony jest Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych, poświęcony pamięci wielu milionom zabitych oraz poszkodowanych w wypadkach drogowych, ich rodzinom, bliskim a także najbliższemu otoczeniu. Hołd w tym dniu oddajemy również zespołom ratunkowym, które niosą pomoc przy tego typu wypadkach. Wśród nich są między innymi policjanci ruchu drogowego oraz specjaliści medyczni.

Niestety od początku bieżącego roku na drogach objętych działaniem Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu zginęło już 185 osób, w tym 40 pieszych. Z wielkim niepokojem obserwujemy zatem pogarszający się stan bezpieczeństwa pieszych na naszych drogach, gdzie – niemal codziennie ginie człowiek idący nieoświetloną drogą.

Z naszych wieloletnich obserwacji wynika, że okres jesienno-zimowy to czas szczególnie trudny dla pieszych. Wcześnie zapadający zmierzch i zmienne warunki atmosferyczne, godziny szczytu komunikacyjnego przypadające na porę wieczorową oraz ubrani w ciemną odzież piesi – to sytuacja bardzo niebezpieczna, skutkująca znaczącą liczbą wypadków, w tym ze skutkiem śmiertelnym.

Nigdy nie powinniśmy akceptować takiego stanu rzeczy, nie powinniśmy godzić się na bezsilność – wiele zależy od nas samych! Możemy wspólnie podejmować starania, aby zmieniać środowisko lokalne, wpływać na zachowania kierujących pojazdami, lepiej chronić samych siebie.

Serdecznie dziękuję za wsparcie i życzliwość dla przedsięwzięć zmierzających do zapewnienia bezpieczeństwa korzystającym z dróg Mazowsza, wszystkim instytucjom i organizacjom.

Jesteśmy przekonani, że noszenie elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego to dawanie kierowcom samochodów szansy na odpowiednio wczesne zauważenie pieszego i w efekcie uniknięcie potrącenia. W takim, prostym zachowaniu przejawiać się może nasz szacunek dla innych i troska o siebie. Zachowanie ostrożności i korzystanie z wyznaczonych przejść dla pieszych, chodzenie przy lewej krawędzi jezdni, gdy nie ma chodnika lub pobocza i ustępowanie miejsca zbliżającym się pojazdom to kolejne z zachowań łatwych do spełnienia i dających szansę uniknięcia tragicznych konsekwencji wypadków drogowych.

Jednocześnie zwracam się do kierowców, aby dbali o stan techniczny pojazdów i prawidłowe ustawienie świateł zewnętrznych tak, by zapewniały dobrą widoczność drogi i nie oślepiały innych uczestników ruchu drogowego, a także apeluję o rozwagę, rozsądek, szacunek dla innych oraz troskę o życie własne i innych użytkowników drogi.

Wierzę, że wspólny wysiłek ludzi dobrej woli może dać pożądany efekt w postaci poprawy bezpieczeństwa naszych obywateli.

insp. Jakub Gorczyński

>>> Strona głównaI Komunia Święta

Uroczystość przyjęcia I Komunii Świętej i sakramentu pokuty, i pojednania, przypada zazwyczaj w 3 niedzielę maja.
W roku 2025 przypadnie na dzień; 18 maja 2025 roku o godz. 11:00.
Uroczystość jest poprzedzona rocznym przygotowaniem katechetyczno - liturgicznym dzieci klasy trzeciej, oraz przygotowaniem liturgicznym rodziców dzieci przystępujących do tego sakramentu.
Rocznica Przyjęcia I Komunii Św. 26 maja 2024 roku o godz. 11:00
Rocznica Przyjęcia I Komunii Św. 25 maja 2025 roku o godz. 11:00

Chrzest

  • odpis aktu urodzenia dziecka z USC.
  • zaświadczenie od chrzestnych od ich własnego proboszcza, że mogą pełnić funkcję chrzestnych (jeśli mieszkają na terenie innej parafii).


Kancelaria parafialna czynna po Mszy Św.

- poniedziałek (po Mszy Św. g. 7.30)
- od wtorku do piątku (po Mszy Św. g. 17.00)
- w sobotę i święta kościelne nieczynna.

Pogrzeb katolicki

  • akt zgonu
  • zaświadczenie o udzieleniu sakramentu pokuty, sakramentu chorych i wiatyku (Komunii Świętej), jeżeli zgon nastąpił‚ poza parafią lub w szpitalu (wystawia je kapelan szpitala)
  • jeżeli zmarły nie był parafianinem miejscowej parafii, zaświadczenie/pozwolenie ze swojej parafii o udzieleniu sakramentu pokuty, sakramentu chorych i wiatyku.

Sakrament Małżeństwa

  • metryki chrztu (aktualne, tj. z datą do pół‚ roku wstecz)
  • dowody osobiste
  • świadectwo ukończenia kursu przedmałżeńskiego
  • zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego (w przypadku ślubu konkordatowego) lub akt ślubu cywilnego.

Liczba odwiedzin dziś: 71
Liczba odwiedzin w tym miesiącu: 71
Liczba wszystkich odwiedzin: 706610
 
© 2013