Strona używa cookies (ciasteczek) w celu zbierania danych statystycznych. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    [Zamknij]
:: Prace Konserwatorskie

Konserwacja ołtarza bocznego

Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus - etap I


Dotacje uzyskane na to zadanie:

Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków;

Samorząd Województwa Mazowieckiego.
RENOWACJA AD2020

OŁTARZ BOCZNY MATKI BOSKIEJ Z DZIECIĄTKIEM


OPIS: ok. 1770 r. wym. 500x340x70 cm nr rej. 51B/87


Ołtarz drewniany, architektoniczny, zbudowany jest z wysokiego cokołu z dostawioną mensą i jednokondygnacyjnej nastawy. Cokół po obu stronach mensy ozdobiony jest płycinami obramionymi złotym, ornamentalnym wałkiem, wypełnionymi imitacją marmoryzacji. Na nim stoi niewysoka predella. Po bokach na wysuniętych filarach, ozdobionych złoconymi konsolami, ustawiono figury uskrzydlonych aniołów.

Nastawa ujęta w dwie złocone kolumny, ustawione parą pilastrów. Wewnątrz ozdobiona jest niszą o bogatych, łukowato powyginanych, złoconych ramach. W niszy umieszczono obraz z przedstawieniem Matki Boskiej. Kolumny i pilastry o kapitelach korynckich podtrzymują bogato profilowany gzyms. Na nim spoczywają uskrzydlone putta. Zwieńczenie wykończone jest bogatym, fantazyjnie powyginanym, złoconym ornamentem. W jego świetle zawieszono uskrzydlonego aniołka i srebrne chmurki.

Całość wieńczy przedstawienie serca gorejącego w glorii promienistej.


Obraz Matki Bożej

1 poł XVIIw. wym.90x63 cm nr rej.54B/91

Obraz w typie Matka Boska Hodegetria przedstawia siedzącą Maryję ujętą wpół postaci. Na jej kolanach siedzi dzieciątko. W lewej opuszczonej ręce trzyma księgę, prawą błogosławi. Na obraz założono srebmo-złotą koszulkę.

Obraz Matki Bożej z nałożoną srebrno-złotą koszulką (sukienką), zdjęcie z lewej.

Obraz Matki Bożej bez nałożonej srebrno-złotej koszulki (sukienki), zdjęcie  z prawej.


Obraz Nawiedzenie św. Elżbiety

pocz. XIX w. wym. 200x90 cm nr rej.54B/91

Św. Elżbieta po prawej i Maryja po lewej. Obie ubrane są w długie udrapowane szaty: Maria ma białą suknię i błękitny płaszcz. Lewą dłoń opiera na brzuchu, prawą podaje towarzyszce. Elżbieta w błękitnej sukni, zielonej tunice i czerwonej chuście, prawą ręką obejmuje brzemienną Marię.