Strona używa cookies (ciasteczek) w celu zbierania danych statystycznych. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    [Zamknij]
:: Prace Konserwatorskie

RENOWACJA OŁTARZ BOCZNY MATKI BOSKIEJ Z DZIECIĄTKIEM. Rok ok. 1770

(przed renowacja etap I)


Ołtarz drewniany, architektoniczny, zbudowany jest z wysokiego cokołu z dostawioną mensą i jednokondygnacyjnej nastawy. Cokół po obu stronach mensy ozdobiony jest płycinami obramionymi złotym, ornamentalnym wałkiem, wypełnionymi imitacją marmoryzacji. Na nim stoi niewysoka predella. Po bokach na wysuniętych filarach, ozdobionych złoconymi konsolami, ustawiono figury uskrzydlonych aniołów.

Nastawa ujęta w dwie złocone kolumny, ustawione parą pilastrów. Wewnątrz ozdobiona jest niszą o bogatych, łukowato powyginanych, złoconych ramach. W niszy umieszczono obraz z przedstawieniem Matki Boskiej. Kolumny i pilastry o kapitelach korynckich podtrzymują bogato profilowany gzyms. Na nim spoczywają uskrzydlone putta. Zwieńczenie wykończone jest bogatym, fantazyjnie powyginanym, złoconym ornamentem. W jego świetle zawieszono uskrzydlonego aniołka i srebrne chmurki.

Całość wieńczy przedstawienie serca gorejącego w glorii promienistej.

Obraz Matka Boża Pokoju z Dzieciątkiem Jezus

1 poł XVIIw. wym.90x63 cm.

Obraz w typie Matka Bo