Strona używa cookies (ciasteczek) w celu zbierania danych statystycznych. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    [Zamknij]
:: Ogłoszenia

Liturgia Paschalna. Wielka Sobota.
2024-03-30

Zajrzyj na adorację. Spędź kwadrans w ciszy z tajemnicą śmierci, która nie jest końcem życia, ale tylko jego zmianą. Nie żałuj czasu, nawet, jeśli masz dziś długą listę rzeczy do zrobienia.

Wigilia Paschalna kończy się uroczyście sprawowaną Eucharystią. Dlaczego warto w niej wziąć udział? Bo dobrze przygotowana liturgia Wigilii Paschalnej jest mocnym duchowym przeżyciem, które odświeża naszą wiarę i przynosi łaskę radości – o ile zdecydujemy się ją przyjąć. Świętowanie Wigilii Paschalnej kończy się procesją rezurekcyjną, choć w wielu parafiach procesja jest przeniesiona na niedzielny poranek.

Początek Liturgii paschalnej godz. 18.00

 



Wielki Piątek. Liturgia o godz. 18.00
2024-03-29


Pozwól krzyżowi być na pierwszym miejscu

Wielki Piątek to jedyny dzień, w który przyklękamy nie tylko przez Najświętszym Sakramentem, ale także przed krzyżem. To krzyż – znak męki, śmierci i miłości – jest w centrum myśli Kościoła.

Liturgia Wielkiego Piątku trwa od Wielkiego Czwartku. Ta rozpoczęta i przerwana msza z mnóstwem symboli pomagających nam wejść w misterium Ostatniej Wieczerzy nie zakończyła się jak zawsze – błogosławieństwem i rozesłaniem. Tuż po nakarmieniu Chlebem swoich uczniów Jezus został aresztowany i uwięziony – i tuż po nakarmieniu nas Chlebem Najświętszy Sakrament został przeniesiony do odosobnionego miejsca.

Dlatego w Kościele przywita nas puste tabernakulum i ogołocony ołtarz. I nie będzie mszy: Wielki Piątek to taki dzień w roku, w którym mszy się nie odprawia (podobnie jak w Wielką Sobotę).



Wielki Czwartek
2024-03-27


W Wielki Czwartek dokonało się kilka bardzo ważnych rzeczy. Przede wszystkim - Ostatnia Wieczerza Jezusa ze swoimi Apostołami, czyli uroczysta Pascha, ostatnia, jaką Jezus spożył, a podczas niej – ustanowienie sakramentu Eucharystii i sakramentu kapłaństwa.

To właśnie w Wielki Czwartek liturgia przypomina nam, że Jezus obmył uczniom stopy, zapowiedział, kto Go zdradzi, wygłosił kluczowe nauczanie i modlił się za wszystkich swoich uczniów. Zapowiedział też swoją mękę i śmierć. Wielki Czwartek to też druga część wydarzeń: wyjście na Górę Oliwną: tam w ogrodzie Getsemani Jezus czeka na swoje aresztowanie, modląc się i przeżywając potężne emocje przed najtrudniejszą częścią swojej misji. Dzień zamyka aresztowanie Jezusa i czekanie na wyrok, który według prawa żydowskiego nie mógł zapaść w nocy.

W Wielki Czwartek msza jakby urywa się po komunii: z ołtarza zdejmuje się obrus, świece, mszał, krzyż: ogołocony ołtarz to znak odarcia Jezusa z szat. Pozostanie taki aż do liturgii Wigilii paschalnej.

Po komunii Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony z tabernakulum na ołtarz wystawienia, dawniej tradycyjnie nazywany Ciemnicą: to specjalnie przygotowane miejsce, będące symbolem uwięzienia Jezusa po Jego aresztowaniu w Ogrodzie Oliwnym. Podczas procesji przeniesienia stukają kołatki i śpiewa się hymn napisany przez św. Tomasza – „Sław języku tajemnice”, który jest jednym z warunków zyskania odpustu zupełnego w Wielki Czwartek.



2024-03-24

NIEDZIELA PALMOWA CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ

Gdy się zbliżali do Jerozolimy, do Betfage i Betanii na Górze Oliwnej, posłał dwóch spośród swoich uczniów i rzekł im: «Idźcie do wsi, która jest przed wami, a zaraz przy wejściu do niej znajdziecie uwiązane oślę, którego jeszcze żaden człowiek nie dosiadał. Odwiążcie je i przyprowadźcie tutaj. A gdyby was kto pytał, dlaczego to robicie, powiedzcie: „Pan go potrzebuje i zaraz odeśle je tu z powrotem”». Poszli i znaleźli oślę przywiązane do drzwi z zewnątrz, na ulicy. Odwiązali je, a niektórzy ze stojących tam pytali ich: «Cóż to ma znaczyć, że odwiązujecie oślę?» Oni zaś odpowiedzieli im tak, jak Jezus polecił. I pozwolili im. Przyprowadzili więc oślę do Jezusa i zarzucili na nie swe płaszcze, a On wsiadł na nie. Wielu zaś słało swe płaszcze na drodze, a inni gałązki ścięte na polach. Ci zaś, którzy Go poprzedzali i którzy szli za Nim, wołali: «Hosanna! Błogosławiony Ten, który przychodzi w imię Pańskie. Błogosławione królestwo ojca naszego, Dawida, które nadchodzi. Hosanna na wysokościach!»
Mk 11, 1-10

6. Niedziela Palmowa 24.03.2024r. Ogłoszenia duszpasterskie.

Niedzielą Palmową wchodzimy w Wielki Tydzień, w doroczny obchód Misterium Paschalnego Chrystusa. Niech udział w dzisiejszej liturgii pozwoli nam wejść głęboko we wszystkie wydarzenia rozpoczętego Wielkiego Tygodnia.

Wielki Czwartek, Liturgia Mszy Św. Wieczerzy Pańskiej o godz. 18:00.

Wielki Piątek, Liturgię wielkopiątkową rozpoczniemy drogą krzyżową o godz. 17:30, o godz. 18:00 Liturgia, po zakończeniu modlitw Wielkiego Piątku - Gorzkie Żale (trzy części). Tego dnia obowiązuje post ścisły.

Wielka Sobota, godz. 18:00, bardzo proszę o przyjście na tę liturgię ze świecami.

Adoracja w Wielki Czwartek do godz. 20:00 a w Wielki Piątek i Sobotę do godz. 21:00, Młodzież z naszej scholi parafialnej zaprasza w piątek i sobotę na adorację o godz. 20:00, zakończoną Koronką do Miłosierdzia Bożego.

Zapraszam Parafian do adoracji indywidualnej z poszczególnych ulic, propozycja jest umieszona w gablocie i stronie internetowej. >>tutaj<<

Błogosławieństwo pokarmów, Wielka Sobota o godz. 9.00; 10,00; i 11,00.

Spotkania LSO ministrantów czwartek godz. 11.00, w piątek i sobota godz. 13:00. Dziękuję ministrantom za dzisiejsze piękne odczytanie Męki Pańskiej.

Zapraszam tradycją lat poprzednich Strażaków OSP Sieciechów do uroczystej warty adoracyjnej w czasie Triduum Paschalnego.

Rezurekcyjna o godz. 6:00 z procesją. Proszę o zabranie chorągwi, feretronów, różańca, symboli religijnych. Zapraszam panie z KGW w strojach ludowych.

Do chorych pojadę jutro w Wielki Poniedziałek od godz. 9:00, proszę o ewentualne zgłaszania chorych, dziś po Mszy Św.

W kalendarzu liturgicznym 25 marca to dzień, w którym Kościół obchodzi uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Jednak normy tego kalendarza wskazują na ogromną wielkość dni Wielkiego Tygodnia i oktawy paschalnej, zatem tę uroczystość będziemy obchodzili w poniedziałek po Niedzieli Miłosierdzia Bożego, przeniesiono na 8 kwietnia br.

Dziękuję za ofiary na tacę, które będą przeznaczona jest na kwiaty do Grobu Pańskiego. Ofiary z Wielkiego Piątku są przeznaczone na utrzymanie grobu pańskiego w Jerozolimie. Za wszelkie ofiary i gesty życzliwości - Bóg zapłać.

Dziękuję za bardzo ładne i dokładne posprzątanie naszej świątyni. Dalej proszę o posprzątanie kościoła na 28 marca ( Wielki Czwartek) serdecznie zapraszam mieszkańców z ul. 11 listopada od pana Marka Karszni do państwa Krakowiaków. A na 06 kwietnia serdecznie zapraszam mieszkańców z ul. Wiślanej, Brzozowej, Letniskowej (Działki).

Intencje Mszy Św.

Szanownym Solenizantom, Jubilatom, Parafianom i Gościom składam serdeczne życzenia mocy Ducha Św., łaski zdrowia i duchowej mądrości.


Zapraszam Parafian do adoracji według następującej propozycji godzinowej:

(adoracja indywidualna, niezależna od godziny i propozycji adoracji grupowej)

Wielki Piątek

1). od 11.00 do 12.00, Koło Gospodyń Wiejskich;

2). od 12.00 do 13.00, ul. 11 Listopada od nr 150 do nr 70 i ul. Południowa;

3). od 13.00 do 14.00, ul. 11 Listopada nr 69 do nr 1 i ul. Benedyktynów;

4). od 14.00 do 15.00, Koła Żywego Różańca i Apostolat Margaretki;

5). od 15.00 do 16.00, ul. Rynek;

6). od 16.00 do 17.00, ul. Kąt, ul. Czaple i ul. Paryż.

Wielka Sobota

1). od 13.00 do 14.00, Ministranci, Schola, Oaza;

2). od 14.00 do 15.00, Jesionka i Działki;

3). od 15.00 do 16.00, ul. Kozienicka (strona prawa);

4). od 16.00 do 17.00, ul. Kozienicka (strona lewa);

5). od 17.00 do 18.00, ul. Polna, Okólna i Szkolna.



2024-03-23

Biblijne podstawy sakramentu pokuty i pojednania

Katechizm Kościoła katolickiego traktuje sakrament pokuty i pojednania, a także sakrament namaszczenia chorych, jako sakramenty uzdrowienia. Sakrament pokuty nazywa się też sakramentem nawrócenia bądź przebaczenia, albo – najczęściej – sakramentem spowiedzi.

Przyjęcie sakramentu pokuty urzeczywistnia wezwanie Chrystusa do nawrócenia i drogę powrotu do Ojca, od którego człowiek oddalił się przez grzech. Początki publicznej działalności Jezusa są związane z apelami o nawrócenie, które kierował Jan Chrzciciel. „Przyjmowano od niego chrzest w rzece Jordan, wyznając swoje grzechy” (Mt 3,6). Nawrócenie zakłada rozpoznanie przez rzetelny rachunek sumienia tego, co jako zło zagnieździło się w życiu, oraz uznanie zła za grzech, z którym trzeba zerwać, aby dostąpić uzdrawiającego oczyszczenia.

Skoro tylko Bóg może przebaczać grzechy, zatem w darze ich przebaczania objawiła się prawdziwa tożsamość Jezusa. Mając tę władzę (Mt 2,10), skutecznie ją wykonywał: „Dziecko, odpuszczone są twoje grzechy” (Mk 2,5; zob. też Łk 7,48). Władzę odpuszczania grzechów przekazał Jezus tym, których powołał do kontynuacji Jego misji. Stało się to w Wieczerniku, gdy zmartwychwstały Pan ukazał się Apostołom: „Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane”(J 20,22-23).

Eklezjalny charakter daru pojednania znajduje wyraz w słowach Jezusa do Piotra po wyznaniu wiary pod Cezareą Filipową: „Tobie dam klucze Królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie” (Mt 16,19). Wyposażeni w ten dar zostali Apostołowie i biskupi jako ich następcy, oraz prezbiterzy jako współpracownicy biskupów. Podejmując to posłannictwo, Apostoł Paweł wzywał: „W imię Chrystusa prosimy: pojednajcie się z Bogiem!” (2 Kor 5,20). Każde pojednanie z Bogiem w sakramencie pokuty jest zarazem pojednaniem z Kościołem.



« Strona 2 z 58 »

Liczba odwiedzin dziś: 4
Liczba odwiedzin w tym miesiącu: 5281
Liczba wszystkich odwiedzin: 739388
 
© 2013